Na bloga

Michał Stonawski (04.02.1991) – Pisarz. Od 2008 roku mocno związany z działalnością fandomu szeroko pojętej fantastyki, krytyk literacki, publicysta. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem „Wyrok”, uzyskując II miejsce w pierwszej edycji prestiżowego konkursu ogólnopolskiego „Horyzonty Wyobraźni”, zdobywając uznanie w oczach jurorów: Andrzeja Pilipiuka, Stefana Dardy i Jacka Skowrońskiego. Od tego czasu publikował w licznych antologiach (wyróżnić można „CITY 2” wyd. Forma 2011, „Dziedzictwo Manitou” wyd. Replika 2013, czy „Oblicza grozy” wyd. Replika 2014), czy też pismach literackich („Horror masakra”, „Nowa Fantastyka”). Tłumaczony na niemiecki (antologia „Kindheit in Deutschland” wyd. Verlag Heidi Ramlow) i czeski (czasopismo „Howard” nr. 22). W kwietniu 2017 wydana została książka „Mapa Cieni”, której jest pomysłodawcą i współautorem.

W 2008 roku dołączył do redakcji portalu Enklawanetwork.pl i od tego czasu jest mocno związany z działalnością kulturalną. Współpracował także z czasopismem Qfant (redaktor działu prozy polskiej, oraz zastępca redaktora naczelnego), serwisem Efantastyka.pl (recenzent), portalem dzikabanda.pl (autor tekstów), Interia.pl (moderator, współpracownik), wreszcie audycją radiową „Misterium Grozy” (redaktor), oraz serwisami polskagroza.pl i kontynuacji tejże jako lubiegroze.pl (redaktor naczelny strony). Tu też mocno promuje gatunek polskiej literatury grozy, czego efektem mają być, między innymi, przyszłe publikacje młodych autorów dzięki konkursowi i antologii „Jakie czasy taki diabeł” (Jury: Maciej Parowski, Wiktor Żwikiewicz, Michał Gacek, Marek Zychla, Marek Żelkowski).

Współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych – spotkania autorskie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, czy też konwenty fantastyki (Krakon 2012, Krakon 2013, Falkon 2014). W latach 2012-2013 prowadził warsztaty kreatywnego pisania w domu kultury OK Norwid „ARTzona” w Nowej Hucie. Z kolei w latach 2013-2016 zainicjował i współorganizował (jako wiceprezes i prezes) Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. W roku 2015 prowadził wykład z zagadnienia literatury grozy na Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jest też aktywnym prelegentem na większości konwentów fantastyki w Polsce (Smokon, Kfason, Imladris, Krakon, Gryfcon, Pyrkon, Polcon, Copernicon…). Udzielał się też jako juror, przykładając swoją cegiełkę do takich projektów jak „Ostatni Dzień Pary” czy „Ostatni dzień pary 2”.

Od lat związany z działalnością fundacji „Horyzont Zdarzeń”, w roli członka kadry obozów survivalowych dla młodzieży, współtwórcy programu (festiwal na falach, 2017) i wszelkich inicjatyw związanych z działalnością fundacji (rejs 1000km do Gdańska, prezentacja galara wojennego w Orleanie, tworzenie programów na konwenty fantastyki).

Z Alrauna Studio związany od czasu prac nad grą mobilną „Hostile Dimension” (2015), od września 2016 jako wspólnik założonego studia i Story Director.

Współpracował (lub też dalej współpracuje) z:

– EnklawaNetwork.pl
– Portal czasopisma QFANT
– Czasopismo QFANT
– Efantastyka.pl
– Waszportal.pl
– Czasopismo Grabarz Polski
– RadioRP.fm
– Fundacja Kultur Alternatywnych R-Squad
– AlraunaStudio.pl
– ArtZona – Ośrodek kultury im. C.K.Norwida
– Interia.pl
– Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
– Dzikabanda.pl
– Polskagroza.pl
– Misterium Grozy

Comments

comments

Powered by Facebook Comments