Coś w rodzaju portfolio

 Kim ja właściwie jestem?

… co takiego zrobiłem do tej pory? Czym się zajmuję? Możesz przeczytać moje bio i przejrzeć linki – ale to nudne. Postaram się więc pokazać Ci, czym się zajmuję w paru punktach. Coś w rodzaju portfolio. W razie czego, zostawiam jeszcze do mnie maila: mstonawski@gmail.com .

A jeśli lubisz muzykę do czytania, to kliknij, proszę TUTAJ :)

Zdjeeemale

<— To ja, Michał Stonawski. Urodzony 4 lutego 1991 roku w Krakowie, gdzie też mieszkam. Jak widać po załączonym obrazku, lubię palić fajkę (ale nie papierosy) i lubię książki. Czytać. Pisać. Wąchać. Jestem ukierunkowany na popkulturę i – jako twórca treści – działam w tym zakresie tematycznym od 2008 roku, czyli od 17 roku życia. Piszę od 8 roku życia. Dobre historie pochłaniam w każdej formie od momentu, w którym po raz pierwszy któryś z moich opiekunów siadł przy moim łóżku z książką i zaczął czytać. Podejrzewam, że mogło to nastąpić jeszcze w 92 roku.

Popkulturę zacząłem poznawać w 94, w pierwszą grę komputerową zagrałem w okolicach 96 roku. Pierwszy raz z internetem miałem styczność przez modem. „Króla Lwa” i „Pocahontas” znam na pamięć, bo po premierach kinowych słuchałem ich na walkmanie. Twórczość Sienkiewicza i Verne’a poznałem zanim poszedłem do szkoły. Filmy poznawałem dzięki telewizji i video, książki dzięki półce taty, a gry komputerowe dzięki pierwszym numerom „CDA” i „Secret Service”. Nim miałem komputer, poznawałem gry automatowe. Pierwszą grą komputerową, która pozostała mi w pamięci był „Demonstar” z 1997 roku. Pierwszą grą RPG była „Might and Magic VIII”. Pierwsze fabuły budowałem z klocków LEGO. A oto są efekty:

Autor opowiadań i książek

pisarz

W 2009 roku odbył się konkurs literacki „Horyzonty Wyobraźni”. Organizatorem był magazyn QFANT (w którym miałem później zaszczyt być z-cą redaktora naczelnego), w skład jury wchodzili Andrzej Pilipiuk, Jacek Skowroński oraz Stefan Darda. Za ich sprawą debiutowałem w pokonkursowej antologii „Horyzonty Wyobraźni 2010” opowiadaniem „Wyrok”. Mapa Cieni

Od tego czasu opublikowałem blisko pół setki opowiadań w pismach, antologiach i na portalach internetowych, spotykając się głównie z ciepłym przyjęciem krytyków. Moje teksty były przerabiane na wersję audio (Tchnienie grozy), a także tłumaczone na język niemiecki („Kindheit in Deutchland” wyd. Verlag Heidi Ramlow) i w tym kraju także dystrybuowane.

Niedawno w wydawnictwie Van Der Book wyszła książka publicystyczno-beletrystyczna „Mapa Cieni„, efekt współpracy z parunastoma autorami grozy i ponad roku ścisłego researchu i badań.

Pełna lista moich publikacji znajduje się TUTAJ (opowiadania) i TUTAJ (książki).

Organizator Eventów kulturalnych

 

statuetki

W 2012 roku byłem koordynatorem bloku tematycznego „Horror/Sensacja” na festiwalu Krakon.

Na tym samym festiwalu w 2013 roku koordynowałem blok „Horror i groza”.

W 2014 roku współorganizowałem, wraz w Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie dwa spotkania:
– „Spotkanie autorskie z okazji premiery antologii grozy pt. „Księga Wampirów”
– „Spotkanie autorskie z okazji promocji antologii grozy pt. Toystories”

Od 2013 do 2016 roku zajmowałem się organizacją Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego, której jestem też pomysłodawcą. Byłem liderem zespołu organizacyjnego –  tak Nagrodę, jak i Galę wręczenia nagród, która odbywała się co roku w trakcie festiwalu KFASON.

W czerwcu 2017 roku współorganizowałem, jako redaktor naczelny serwisu lubiegroze.pl i sympatyk oraz pracownik fundacji „Horyzont Zdarzeń”, „Krakowski Festiwal na falach

festiwal na Falach

Publicysta

publicystaOd 2008 roku napisałem ponad 100 tekstów publicystycznych (wywiady, recenzje, artykuły, felietony) na różne portale, czy do czasopism. Wyszczególnić tu należy wywiad z Andrzejem Sapkowskim dla portalu interia.pl, czy cykl „Freak Show” dla portalu Dzikabanda.plLista publikacji znajduje się TUTAJ. Przez te lata lata współpracowałem z:

–  Pismo Elewator
– EnklawaNetwork.pl
– Portal czasopisma QFANT
– Czasopismo QFANT
– Efantastyka.pl
– Waszportal.pl
– Czasopismo Grabarz Polski
– RadioRP.fm
– Fundacja Kultur Alternatywnych R-Squad
– AlraunaStudio.pl
– ArtZona – Ośrodek kultury im. C.K.Norwida
– Interia.pl
– Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
– Dzikabanda.pl
– Polskagroza.pl
– Misterium Grozy 

plakat-poprawiony2Juror i recenzent zewnętrzny:

Recenzowałem zewnętrznie antologie i książki dla klientów prywatnych.

W paru konkursach miałem zaszczyt być zaproszonym członkiem Jury, oto część z nich:

–  „Śledztwo w rękach amatora” – konkurs Szuflada.net:
-Magdalena Pioruńska (redaktor naczelny Szuflady)
-Piotr Dresler (redaktor naczelny QFantu)
-Bartosz Szczygielski (redaktor działu recenzji Szuflady)
-Michał Stonawski (zastępca redaktora naczelnego QFantu)
-Robert Rusik (redaktor działu felietonów Szuflady)

– „Horror na debiut” – Konkurs Okiem na Horror: 
– Kazimierz Kyrcz Jr.
– Łukasz Henel
– Łukasz Radecki
– Paulina Król
– Michał Stonawski

– „Love Cthulhu” – Konkurs Magazynu Histeria:
– Jacek Brzezowski,
– Mikołaj Kołyszko,
– Sebastian Sokołowski,
– Michał Stonawski,
– Histeryczna Redakcja.

– „Ostatni dzień Pary” – Konkurs Historia Vita i Krakon
– Anna Kańtoch
– Krzysztof Piskorski
– Romuald Pawlak
– Michał Stonawski

– „Ostatni dzień Pary II” – Konkurs Historia Vita
– Maciej Pitala,
– Katarzyna Koćma,
– Karolina Cisowska,
– Mirosław Goluński,
– Marta Kładź-Kocot,
– Michał Stonawski,
– Adam Podlewski

Konkurs „Fantazmaty”:
– Szymon Góraj
– Małgorzata Gwara
– Ewa Iwaniec
– Beata Mróz
– Michał Stonawski

Gamedev – Story Director

gry

W 2015 roku razem z Alrauna Studio zrobiłem grę mobilną „Hostile Dimension” i traktuję ją jako pierwszy krok do tego, co chcę robić w życiu. W „Hostile Dimension” odpowiadałem za przygotowanie warstwy fabularnej i jej rozwijanie dla (już PCtowej) kontynuacji. Od tego czasu rozpisuję koncepty gier. „Hostile Dimension” można pobrać za pomocą Google Play.

We wrześniu 2016 roku Alrauna Studio została zarejestrowana jako firma w KRS. Od tego czasu piastuję stanowisko wiceprezesa Alrauny. Z początkiem października 2017 roku ujawniliśmy nasz nowy projekt, horror psychologiczny „The Way Back”. 

ośrodek

 

 

Prelegent i wykładowca

prelegent

W 2009 roku pojechałem na swój pierwszy konwent – „Confuzję”, jako  przedstawiciel „Mediów”. Pierwszy raz jako twórca programu wystąpiłem przed publicznością na konwencie Grojkon w tym samym roku. Od tego czasu gościłem na ponad 30 konwentach. Zawsze w roli twórcy programu, lub zaproszonego gościa, poczynając od wielkich (Polcon, Pyrkon, Falkon), kończąc na mniejszych (Smokon, KFASON, Imladris).

W 2013 i 2014 roku, razem z polonistką i edytorką Agatą Skurczyńską, prowadziłem cotygodniowe warsztaty kreatywnego pisania „Warsztaty skryby” w ośrodku CK „Norwid” w Nowej Hucie.Warsztaty1

W styczniu 2015 roku zostałem poproszony o udzielenie wykładu na uczelni Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z zagadnienia literatury grozy.

Z przełomem lipca i sierpnia 2016 roku, na obozie fundacji „Horyzont Zdarzeń” prowadziłem zajęcia kreatywnego pisania dla młodzieży, zaś w lipcu 2017 udało mi się powtórzyć ten wyczyn podczas obozu w Solcu nad Wisłą, organizowanego podczas spływu 1000km od kilometra 0 aż do Gdańska.

„Radiowiec”

Misterium Grozy

Od ponad roku, razem z Krzysztofem „Korsarzem” Bilińskim nagrywam (tak naprawdę to ja tylko czasami gadam do mikrofonu) audycję „Misterium Grozy” poświęconą popkulturze z ukierunkowaniem na kulturę literackiej, filmowej i muzycznej grozy. Wszystkich audycji można wysłuchać pod TYM ADRESEM. Zapraszam na misteriumgrozy.pl – stronę, którą prowadzi Krzysiek. 

 

Socjal media i PR

socjalmedia

W 2008 roku w portalu enklawanetwork.pl zajmowałem się m.in. działem PR.

Na portalu czasopisma QFANT w 2010 roku, prócz bycia redaktorem, byłem także szefem działu marketingowego pisma i z sukcesem przeprowadziłem parę eventów.

Od czerwca do października 2013 roku prowadziłem fanpage sklepu Wifipartner.pl

… zaś od początku istnienia strony polskagroza.pl i Nagrody im. Stefana Grabińskiego prowadzę facebookowy profil tych inicjatyw.

Pozostałe i mniejsze sprawy

oblicze

Wszystko, co jeszcze powinienem uwzględnić, a nie ma po co się rozpisywać.

Portale i funkcje:

Przez lata podejmowałem różne zadania w portalach, z którymi współpracowałem. I tak:

– EnklawaNetwork.pl (Newsman, redaktor, szef działu PR)
– Portal czasopisma QFANT (Kierownik działu marketingu, redaktor)
– Czasopismo QFANT (Zastępca redaktora naczelnego pisma, redaktor działu prozy polskiej)
– Efantastyka.pl (redaktor, newsman)
– Waszportal.pl (redaktor)
– Czasopismo Grabarz Polski (współpracownik)
– RadioRP.fm (redaktor)
– Fundacja Kultur Alternatywnych R-Squad (członek zarządu)
– AlraunaStudio.pl (Story writer)
– Interia.pl (współpracownik, moderator treści)
– Dzikabanda.pl (współpracownik)
– Polskagroza.pl (redaktor naczelny)
– Misterium Grozy (redaktor)

Comments

comments

Powered by Facebook Comments