Wywiady

Rozmawiałem z Nerd Kobietą

topkaaa

Zdarzyło się ostatnio, że znów miałem okazję porozmawiać sobie z kimś. Tym kimś okazała się Nerd Kobieta. I rozmawialiśmy – o konwentach, o nagrodzie Grabińskiego, o moim pisaniu, o antologii Zombiefilia… było miło, sympatycznie i szybko. 

Więc, czemu by nie przeczytać?

1. Jesteś jednym z organizatorów Krakonu, krakowskiego konwentu miłośników fantastyki. Organizacja konwentu to ciężka i wymagająca praca – co zdecydowało, że postanowiłeś się w to zaangażować?

[Michał Stonawski]:
Potrzeba.
Kiedy zaproponowano mi współorganizowanie KRAKONu, wiedziałem, że ten konwent nie ma dobrego zaplecza horrorowego – rok wcześniej, na konwencie KRAKON 2011 prowadziliśmy z kumplem spotkanie autorskie z Kazimierzem Kyrczem i Dawidem Kainem. Wyszło naprawdę super – chyba jedno z lepszych, które udało mi się poprowadzić. Problem w tym, że za publiczność mieliśmy tylko rząd krzeseł. Horror został upchnięty gdzieś w salce na uboczu, podczas kiedy na korytarzach królowało anime i fantasy. Uznałem, że tak być nie może, więc kiedy główny organizator edycji 2012 zapytał mnie, czy chciałbym poprowadzić blok grozy – zgodziłem się prawie natychmiast.

2. Jesteś jednym z współtwórców nagrody im. Grabińskiego. Jak bardzo forma wyróżnienia twórców grozy w Polsce jest potrzebna?

[Michał:] Bardzo. Ostatnie lata jasno pokazały, że polski horror jest niesamowicie szybko rozwijającym się gatunkiem – przybywa nowych nazwisk, wydawców i pism. Myślę, że środowisko fanów grozy dojrzało do tego, by się zaktywizować i skupić wokół… no właśnie, czego? Tu pojawia się nagroda, która spełnia parę ważnych funkcji – jak właśnie skupienie rozproszonego jeszcze środowiska, uhonorowanie dawnego mistrza grozy, czy w końcu zwrócenie uwagi wydawców na literacki horror. To zadziwiające, ale od kiedy ogłosiliśmy powstanie nagrody na KFASONie, zgłosiło się już do nas wielu znanych i cenionych pisarzy pozornie nie związanych z grozą i każdy z nich nie tylko gratulował pomysłu, ale też deklarował, że sam chciałby napisać horror – jeśli sama idea potrafi spowodować ruch, to co się stanie, jeśli słowo stanie się ciałem?

Reszta TUTAJ

 

A jeśli to Cię zainteresowało, może zainteresują Cię również:

2linia
Rozmowa o książkach na Papierowej Orchidei

 

 

 

1linia
Kulisy Polskiego Horroru – wywiad W Świecie Słów
3linia
Dla odmiany wywiad, który ja przeprowadziłem: Z Andrzejem Sapkowskim dla Interia.pl

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Pisarz, zjadacz popkultury, publicysta.