Testy

Wolność bez kabla – Mobilny Router

Przechwytywanie

 WP-R 1800 BLUE – Test urządzenia

Wifi Partner jest małym sklepem internetowym, sprzedającym mobilne routery – małe urządzenia pozwalające uwolnić się od dominacji kabli i pracować zdalnie z każdego praktycznie miejsca w kraju i na świecie, czy to za pośrednictwem lokalnych sieci, czy dzięki zupełnie darmowemu internetowi AERO2. Dodatkowo, może posłużyć jako bank energii (ciekawe rozwiązanie w podróży) i bezprzewodowo wysłać pliki z pendrive’a naszym znajomym. Tak przynajmniej chwali się firma – a ja to sprawdzę. 

Zwykle nie robię testów gadżetów elektronicznych, kiedy jednak zostałem o to poproszony – nie mogłem się oprzeć, zwłaszcza, że takie urządzenie bardzo pomogłoby mi w pracy, a poza tym – kto by nie chciał mieć dobrego połączenia z internetem w podróży? Ja chciałem, a właśnie miałem wyjechać na wakacje na dalekie, Mazurskie rubieże naszego kraju.

1. Sklep, cena i dostawa

Zacznę niestandardowo, bo zamiast przejść do samego urządzenia, opiszę, jak w ogóle do mnie dotarło, co przecież też jest ważne w kontekście obsługi klienta. Jak mawiają – od pierwszego wrażenia zależy wszystko.

222
Na stronie internetowej WifiPartner.pl   można znaleźć szczegółowy opis funkcjonalności mobilnych routerów (Baza wiedzy), a także zapewnienia dożywotniej pomocy technicznej dzięki e-poczcie i 30 dni pomocy telefonicznej. Kiedy już zdecydujemy się zakupić nasz model (po dosyć zaskakująco niskich cenach, jeśli chodzi o tego typu gadżety – prezentowany przeze mnie model kosztuje mniej, niż 100zł), możemy wybrać standardowe dostarczenie przez kuriera, albo usługę paczkomatów – ja wybrałem to drugie, głównie dzięki zapewnieniom sprzedawcy, iż taka opcja jest wygodniejsza. I rzeczywiście – paczka czekała na mnie już następnego dnia w paczkomacie niedaleko mojego domu. Zero kolejek, zero pań z okienka – wystarczy wstukać kod podany w wiadomości sms lub e-mail (lub tu i tu), a chwilę później otwiera się klapka, a my bierzemy swoją paczkę. Magia.

2. Pierwsze wrażenie, czyli Plug and Play!

WP-R 1800 BLUE kształtem przypomina trochę powiększony odtwarzacz Mp3 starej daty, ale spokojnie mieści się w dłoni. Ciężar? Nawet nie czuć, jedyne 60g, bez problemu zmieści się w każdej kieszeni, plecaku i torbie.

Opływowy, przyjemny dla oka, nawet po zainstalowaniu modemu – bo takowy trzeba posiadać, jeśli chce się używać routera. Nie ma się jednak czego obawiać, sklep oferuje sprzedaż takowych – tanich modemów, świetnie pasujących do naszego modemu. Potem wystarczy tylko aktywować modem (zabawa z wkładaniem karty SIM dla nikogo nie jest chyba trudna) i włożyć go w slot USB – i gotowe. Sławetne Plug and Play załatwia sprawę – modem miga przyjaźnie niebieską diodą i nim miną trzy sekundy, mamy już dostęp do internetu.

Obsługa naszego cudeńka też nie jest szczególnie skomplikowana – po prawej stronie znajdziemy włącznik i przycisk testu baterii, która wedle producenta spokojnie starczy na 4h łącznego czasu działania – zaś w praktyce spokojnie, bez podłączenia do prądu wyciąga nawet 5h. Dalej jest mała kropka resetu, dziurki na ewentualną smycz (już po lewej stronie routera) i slot mini usb, do ładowania baterii. Na tyle znajdziemy standardowe wejście dla kabla sieciowego – czyżby dało się także wykorzystać router mobilny jako domowy? Ależ oczywiście. Plug and play, my friend.

3. Internet

I wreszcie dochodzimy do najważniejszego – miałem okazję testować Mobilny Router w domu, w podróży i wreszcie w dziurze komunikacyjnej, jaką są Mazury… i znowu w podróży.

Co mogę powiedzieć – to, czy będziemy mieli dostęp do sieci, zależy od… dostępu do sieci. Jako, że internet mobilny to domena telefonii komórkowych, nie należy oczekiwać, że sieć będzie zawsze i wszędzie – jeśli jesteśmy w dziurze, to w tej dziurze będziemy i choć połączenie z routerem będzie nienaganne, to sieć może odmówić posłuszeństwa. Jak to z siecią bywa.

2013-08-14 04.21.07

Jaką zatem przewagę ma tutaj mobilny router? Raz, że jeśli sieć jest, może jej używać do 20-stu użytkowników. I tu się na razie zatrzymam, bo – owszem – urządzenie ma takie oprogramowanie, jednak używanie go w więcej, niż 2-3 osoby mija się z celem, jeśli nie jest podpięty do mocnej, kablowej sieci. Internet mobilny zwyczajnie nie ma takiej przepustowości – i już przy trzech osobach potrafi się niemiłosiernie wlec, aż przypominają się czasy modemów telefonicznych. No, chyba, że jesteśmy w centrum miasta, gdzie zasięg jest doskonały. Tu może być całkiem znośnie. Jednak trzeba przyznać, że mieć mobilny router wifi partner to jak być o krok do przodu, w stosunku do innych – oto bowiem, jeśli jesteśmy w komunikacyjnej dziurze, nic nie przeszkodzi nam ustawić router w miejscu, gdzie jest dostęp do sieci… i w ten sposób przesłać ją sobie niemal pod sam nos, korzystając z jej dobrodziejstw choćby w kuchni mazurskiego domku, kiedy sam router stoi sobie przy oknie na piętrze. Nie było sieci – sieć jest. Bierzcie z tego wszyscy, alleluja.

Taka sama zasada jest też w przypadku podróży – tam, gdzie będziemy mieć dostęp do sieci możemy się nią cieszyć i obdarowywać innych (w zależności od jej „mocy”). A że sieć jest dostępna w zasadzie wszędzie – możemy się ją cieszyć w większości czasu. A w razie czego – schwytać na to mobilne lasso, które oferuje nam Wifi Partner ze swoimi routerami.

4. Bank energii

Jednym z ciekawszych udogodnień, jakie oferują nam mobilne routery WifiPartner jest możliwość ładowania swojego sprzętu mobilnego – obojętnie, czy jest to komórka, tablet, odtwarzacz mp4, czy… czy cokolwiek innego. Szczególnie może to być pomocne w przypadku ciągle nowocześniejszych komórek z wciąż mocno kulejącą technologią baterii (albo też wstrzymywaną przez lobby), które potrafią zużyć energię w jeden dzień. Tu z pomocą przychodzi Wifi Partner. 

Bank energii to jedna z tych rzeczy, która różni dane modele routerów – jedne mogą się szczycić potężnymi akumulatorami (dużo energii!), drugie… trochę mniejszymi. WP-R 1800 BLUE nie ma największego akumulatora, jednak bez problemu naładował całą baterię mojej komórki i większość żarłocznej baterii Creative ZEN MX. Innymi słowy – brawa.

A jak? Plug and play, oczywiście.

5. Streaming danych

A to już tylko taki bonusik – Mobilny router pozwala przesłać dane bez użycia internetu – w danym pomieszczeniu/ach, danej liczbie osób. Potrzebne? Myślę o wykładach, o biurze i dokumentach wewnętrznych, o plikach domowych i tylko domowych.

Tutaj mogę powiedzieć jedno – działa. Bo i co można powiedzieć więcej…?

6.Podsumowanie

Mobilny Rouer Wifi Partner WP-R 1800 BLUE sprawdza się tam, gdzie ma za zadanie się sprawdzić – w domu, w podróży, na wyjeździe. Dostarcza internet tam, gdzie chcesz i pomaga w pracy. To przydatny gadżet warty nawet więcej, niż jest wyceniony.

Chyba najlepiej całość podsumować może to, że nie oddałem mojego egzemplarza po testach. Kupiłem go. 

Specyfikacja modelu WP-R 1800 BLUE: 

Wymiary: 95x35x17mm
Waga: 60g
Bateria: 18000mAh, czas pracy 4-5h, czuwania – 10-11h 
plug and play 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Pisarz, zjadacz popkultury, publicysta.