Felieton

Kiedy Horror oddzielił się od Fantastyki

W nocy nie zadzwonił budzik. A może zadzwonił, tylko ja nic o tym nie wiem? Testowałem przed chwilą. Jak na złość – wszystko w nim działa. A że to komórka, nie mogę (mogę, ale nie chcę) potraktować jej jak innych budzików, czyli trzepnąć o ścianę z całej siły. Na domiar złego rozwaliła mi się myszka. Niby nic, ważne, że klawiatura działa, ale jakoś tak mi sie obco zrobiło.

Na szczęście, na ukojenie nerwów, znalazłem tekst Łukasza Orbitowskiego o Bizarro, na Niedobrych Literkach. Linku nie dodam, bo coś mi się właśnie popsuło. Jak się odpsuje – poprawię. I polecam, bo tekst dobry :)
Orbitowski pisze tak:

Powieści bizzarro – krótkie, tak by lektura trwała tyle, co seans filmowy – łączą elementy absurdu, groteski, horroru, społecznej satyry, fantastyki, campu, właściwie, mogą zmieścić w sobie wszystko.

 

Swoim zwyczajem, odbijam się od głównego tematu, zostając przy podziale „Horror, Fantastyka”.  Definicja fantastyki mówi, że w tym pojęciu zawiera się i fantasy i science fiction a także horror.  Każdy z tych gatunków ma przecież w sobie elementy fantastyczne.
A co, jeśli nie?

Tymczasem zwykle słyszę i czytam, że ludzie mówią o książkach fantasy „fantastyka”, zaś do samej fantastyki horroru nie zaliczają. Tak to wygląda w bardzo wielu przypadkach. Oczywiście, niezmordowanie poprawiam i czepiam się wszystkich i wszystkiego jak rzep. Przed chwilą jednak zadałem sobie pytanie; czy faktycznie horror jest jeszcze w obrębie samej fantastyki?

Patrząc na Mastertona, Kazka Kyrcza czy niekiedy nawet samego Kinga, można stwierdzić, że tak. Paradoksalnie, ten sam King jest także przykładem na to, że horror nie musi mieć w sobie motywów fantastycznych, by być horrorem.

Jako przykład podać mogę innego autora – Jacka Ketchuma i jego „Dziewczynę z sąsiedztwa”. Strach wywołują sami ludzie i to oni są największymi potworami, nie duchy, nie Zombie.

A skoro tak, to gdzie na fantastycznej mapie leżą powieści grozy? Jeszcze w, czy też już na pograniczu fantastyki, będąc nią i zarazem już wykraczając poza?

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Pisarz, zjadacz popkultury, publicysta.