Nawiedzone,  Pisanina

Jak z szalonego pomysłu zrobić książkę cz.2

17 lipca 2012 roku, razem z moim przyjacielem, muzykiem i fotografem, Krzysztofem Bilińskim, zaczęliśmy pracę nad czymś, co roboczo nazywało się “Projektem domków strasznych”. Od tego czasu minęły długie trzy lata z kawałkiem – jak wiecie, a może i nie, od paru miesięcy mamy już wydawcę. Bardziej pewnego, niż poprzedni dwaj – Dobre Historie i Bellona. Jest nim krakowskie wydawnictwo Van Der Book.

Czym jest Mapa Cieni? 

Myślę dziś o dniu, kiedy wszystko się zaczęło. Dla mnie cała sprawa zaczęła się, kiedy pierwszy raz trafiłem do rzekomo nawiedzonego domu na ul. Kosocickiej w Krakowie. Coś się tam stało – to już nie ważne, ale nie byłbym sobą, gdybym nie zainteresował się tematem… głębiej. Zacząłem szperać i szperałem tak długo, aż pomyślałem sobie – a może by zrobić z tego… książkę?

Szalony pomysł, przyznacie. Traf chciał, że na jednym ze spotkań literackich w Krakowie, o nazwie Kulturkampf, spotkałem człowieka, który pochwalił mi się, iż jest fotografem. Bardzo dobrym fotografem (o tym, że był także członkiem zespołu Vedymini i grał m.in na Nordconie w 96 dowiedziałem się później). Uderzyłem więc z szalonym pomysłem do niego, a ten człowiek, zamiast mnie obśmiać – zapalił się jak pochodnia.

A chwilę później byliśmy już przyjaciółmi.

W niedługi czas później powstała na facebooku specjalna, tajna grupa, w której wkrótce zagościli znani polscy autorzy grozy. Ale chwileczkę, po co? Dlaczego?

Wyobraźcie sobie książkę, której dotychczas nie było na Polskim rynku wydawniczym – połączenie fikcji literackiej i literatury faktu. Tym jest właśnie „Mapa Cieni”.

Literatura faktu:

Składa się z 15 reportaży mojego pióra. W reportażach tych zawarta jest wiedza historyczna 15 miejsc, o których mówi się, iż są nawiedzone. Są też opowieści mieszkańców, świadków, sąsiadów, których udało się nam przepytać. Są wreszcie nasze wrażenia i opis danego miejsca – czymkolwiek jest, czy hotelem, czy domem, mieszkaniem, czy wreszcie nawet… nawiedzonym lasem. Każde z tych miejsc jest całkowicie prawdziwe, do każdego można bez (większego) problemu trafić i poznać.

Praca nad tą częścią trwała od 17 lipca 2012 do 6 marca 2013.

Beletrystyka:

Do każdego z reportaży dołączone jest opowiadanie Polskiego autora grozy. Mamy na pokładzie zarówno starych wyjadaczy, młodych początkujących, jak i nawet debiut. Wszystkie opierają się na tym, co razem z Krzyśkiem znaleźliśmy w badanych lokacjach. A oto i autorzy:


Dawid Kain
Łukasz Radecki
J. D. Bujak
Piotr Roemer
Sylwia Błach
Aleksandra Zielińska
Krzysztof Maciejewski
Magdalena Kałużyńska
Krzysztof Biliński
Michał Stonawski
Marek Grzywacz
Rafał Christ
Franciszek Zgliński
Michał Gacek
Krzysztof T. Dąbrowski

Co, gdzie i kiedy? 

Tego jeszcze nie mogę powiedzieć, ale obserwujcie uważnie mój profil na facebooku, oraz stronę wydawnictwa Van Der Book otagowaną na tą właśnie książkę. Promocja rozpocznie się już za miesiąc, kiedy ruszy akcja na serwisie wspieram.to – to od Waszego zaangażowania będzie zależeć, jak książka ostatecznie będzie wyglądać i jakie bonusy dostaniecie razem z nią.

Dalsze informacje? Będę informował na bieżąco.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Pisarz, zjadacz popkultury, publicysta.